Scurt ghid gramatical pentru comunicarea zilnică

10893415_835145779860477_284387645_n
 

 

 

 

1. Voi scrie mereu “voiam” în loc de “vroiam”.

Trimite o întrebare echipei noastre de experți lingviști – traduceri@babylonconsult.ro

2. Voi scrie întotdeauna vreun, vreo, într-un cuvânt.

3. Voi scrie fii, cu doi i, doar la imperativ afirmativ (Fii !) şi la conjunctiv prezent (tu să fii, tu să nu fii). În rest, pe fi îl voi scrie cu un singur i: nu fi!, vei fi, poţi fi, ai fi, ai fi fost, să fi fost.

4. Pe -ţi îl voi separa de verb cu liniuţă doar dacă pot să-i adaug un tu … ţie / al tău: (Tu) trimite-ţi copiii (tăi) la şcoală! (Tu) pune-ţi semnătura (ta)!.

5. Voi scrie întotdeauna noştri şi voştri, cu un singur i.

6. Voi scrie mândrii, cu doi i, numai dacă mândrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu mândrele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna Fiţi mândri !, suntem mândri.

7. Voi scrie întotdeauna Nu fi! , cu un singur i.

8. Voi scrie întotdeauna creează, agreează, cu doi e.