Scurt ghid gramatical pentru comunicarea zilnică

Voi scrie mereu “voiam” în loc de “vroiam”.

Voi scrie întotdeauna vreun, vreo, într-un cuvânt.

Voi scrie fii, cu doi i, doar la imperativ afirmativ (Fii !) şi la conjunctiv prezent (tu să fii, tu să nu fii). În rest, pe fi îl voi scrie cu un singur i: nu fi!, vei fi, poţi fi, ai fi, ai fi fost, să fi fost.

Pe -ţi îl voi separa de verb cu liniuţă doar dacă pot să-i adaug un tu … ţie / al tău: (Tu) trimite-ţi copiii (tăi) la şcoală! (Tu) pune-ţi semnătura (ta)!.

Voi scrie întotdeauna noştri şi voştri, cu un singur i.

Voi scrie mândrii, cu doi i, numai dacă mândrii poate fi înlocuit în acelaşi context cu mândrele. Prin urmare, voi scrie întotdeauna Fiţi mândri !, suntem mândri.

Voi scrie întotdeauna Nu fi! , cu un singur i.

Voi scrie întotdeauna creează, agreează, cu doi e.

Trimite o întrebare echipei noastre de experți lingviști – traduceri@babylonconsult.ro

Vrei să ne conectăm? Click...

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on linkedin

De interes

9SOS pentru iOS și Android

Aplicația de mobil 9sos este modalitatea prin care fiecare utilizator își declară starea de sănătate pe proprie răspundere și se automonitorizează. Serviciul 9SOS a fost

Citește »

Servicii traducere